fbpx

Prečo je tábor to najlepšie pre vaše dieťa?

Napísal: Milan Straka

Zverejnené: 5. februára 2020

Prečo je tábor to najlepšie pre vaše dieťa?

Zdravie, bezpečie, priateľstvá a bláznovstvá! Dobrodružstvo, objavovanie, zodpovednosť a sebavedomie. Vzťahy k rovesníkom, vedúcim a prostrediu. Príbehy, vzory, zážitky. Pobyt v tábore má jedinečný vplyv na všetkých účastníkov, či už deti, alebo vedúcich a organizátorov. Prečítajte si pár postrehov, prečo si myslíme, že tábor je ten najlepší nápad aj pre vaše dieťa!

Zdravie a pohoda

V tábore majú deti každý deň program, počas ktorého sa vybehajú, zašportujú si a prejdú sa v prírode. Trávia čas v príjemnom prostredí, ktoré blahodárne vplýva na ich fyzické zdravie.

Je len samozrejmé, že pobyt na čerstvom vzduchu, spoločenské začlenenie, správna strava a pravidelný denný režim vedú k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu. Pohoda detí vedie k dlhodobým návykom k správnemu životnému štýlu, ktorý je tak dôležitý, obzvlášť ak deti trávia veľa času pred obrazovkami.

Sebavedomie

Až na výnimky platí, že ak ste malé dieťa, je dosť možné že si trochu neveríte a nie všetky aktivity zvládate úplne s ľahkosťou. Avšak v tábore medzi kamošmi sa pocit neistoty rozplynie! Deti budú obklopené rovesníkmi, kde si určite nájdu spriaznenú dušu, kamarátov, ktorí ich podporia.  Tak isto spoznajú super vedúceho, ktorý im bude blízky aj vekom, a to je výborné na to, aby si s ním dobre porozumeli.

V tábore tak môžu deti rôzych schopností a talentov dosiahnuť to najlepšie zo seba, pretože sú podporované a oceňované kolektívom rovesníkov a vedúcich. Tábor umožňuje deťom, aby  si skúsili nové veci, a skúsili aj zariskovať v prostredí bez stresu, s povzbudivým vedením  v rôznych aktivitách a súťažiach. Takto sa najlepšie sami spoznajú a získajú skúsenosti, z ktorých budú dlho čerpať, na ktoré budú môcť byť hrdé, a ktoré by nezažili nikde inde. Je to jedinečná príležitosť zistiť svoju vlastnú hodnotu a vybudovať si nové sebavedomie!

Vodcovstvo a zodpovednosť

Počas tábora budú deti v skupinách. Napríklad sa naučia udržať si sami  poriadok v izbe, v stane, alebo nazbierať si drevo na oheň. Naučia sa vziať niektoré situácie za svoje a budú sami rozhodovať o tom, ako to bude vyzerať a ako sa to stane.  Vodcovstvo sa v deťoch vyvinie samé, keď majú zrazu úlohu, ktorú by možno nedostali mimo tábora. Naučia sa ako žiť v skupine. Ako sa správať  voči rovesníkom, aj keď pri niektorých úlohách nemusia súhlasiť s rozhodnutím druhej strany alebo väčšiny. Naučia sa chápať princíp väčšiny, ale aj svoju dôležitosť – dôležitosť jednotlivca, ktorý môže zmeniť názor ostatných, napríklad svojím činom.

Priateľstvá a bláznovstvá

Na začiatku tábora vaše dieťa vstupuje do novej spoločenskej skupiny s čistým štítom. Nikto ho nepozná. Nie sú tu rodičia, nie sú tu učitelia. Nikto ho nehodnotí na základe jeho minulých úspechov alebo zlyhaní. Začína odznovu a to je strašne upokojujúce a vzrušujúce zároveň. Zrazu môže byť kým chce, svojím novým lepším ja! Po mnohých stránkach, aj keď si to hneď neuvedomí, je to mentálna očista. Zvlášť u detí, ktoré zažívali doma, alebo v škole “dusno”.

Deti sa spoznávajú navzájom a vytvárajú si priateľstvá a skupinky. Niekedy je potrebné povzbudenie a odvaha poslať dieťa do tábora, ale to všetko končí hneď pri príchode.

Priateľstvá, vytvárajú tie najkrajšie bláznovstvá, pocit slobody a nezabudnuteľné leto!

Dobrodružstvo a objavovanie

Väčšina detí žije v mestách, kde je všetko prostredie kontrolované, tráva pokosená a v parku pár stromov. Určite už bolo na dedine, v lese, alebo niekde na výlete s rodičmi, ale v tábore, to je niečo úplne iné. Tábor ponúka úžasné prírodné prostredie na objavovanie, skúmanie a hranie sa v skutočnej prírode. Samozrejme s citom monitorované a kontrolované vedúcimi. Nie je to aquapark, ani kolotoče, ani videohry a napriek tomu, je to plné prekvapení, je to ozajstné a také zaujímavé! Deti s prekvapením zisťujú, aká zábava je, len tak sa hrať vonku rôzne hry, urobiť dobrý oheň alebo stavať bunker.

Vzťah k prostrediu

Život v prírode má prirodzený terapeutický efekt na ľudí. Pozorovanie stromov vo vetre, sledovanie zmien počasia, slnko a dážď a všetky vplyvy, ktoré pri pobyte v meste úplne ignorujeme, nás automaticky privádzajú k našim pudom, k našej ľudskosti a majú priamy vplyv na naše kognitívne a emocionálne schopnosti. Výchova k úcte k prírode a zvieratám, je jedným z najdôležitejších aspektov v tábore.

Hodnoty a rozhodnutia

V tábore sa deti učia hodnotám prostredníctvom zážitkov, ale tiež príkladov vedúcich.  Zážitky počas tábora a osobné rozhovory sprostredkujú nové pohľady na životné situácie a následné reakcie. Veľká výhra, prehra, láska, priateľstvo, služba, obeta. Všetky tieto situácie stretnú počas táborových dní a budú mať príležitosť sa rozhodnúť ako sa zachovať a zistiť či to funguje tak ako si predstavujú.

Vedúci pôsobia vlastným príkladom, a tak majú deti možnosť odpozorovať hodnoty a spôsob rozhodovania, ktorý uznáva celá skupina v tábore. Je to jednoduché, prirodzené a deti si budujú zdravý, sebavedomý, ale aj kritický pohľad na svet okolo nich.

Duchovno

Vo všetkých táborových udalostiach, hrách, pesničkách sú ukryté drobné úlomky toho, aby sa každý účastník tábora, či už je malý alebo veľký, mohol zamyslieť nad dobrom a zlom. Nad svojím vlastným smerovaním, nad tým v čom sme dobrí a v čom sa chceme zlepšiť. Koho chceme potešiť, alebo čo budeme v robiť budúcnosti.

Pobyt v prírode a v našom tábore má zázračný vplyv na dušu, ktorá takmer vždy pookreje a bez ohľadu na vaše náboženstvo alebo vierovyznanie, nájdete novú energiu a budete žiariť úsmevom z tohto pobytu.

Na záver...

Naše tábory sú organizované s obrovským dôrazom na zážitok a starostlivosť o jednotlivca. O každého táborníka sa postaráme najlepšie ako vieme aj vďaka informáciám z prihlášky, kde nám môžu rodičia napísať podrobnosti o zdravý, strave ale aj iných okolnostiach, ktoré dieťa prežíva. 

Organizácia a programy v našich táboroch čerpajú z moderných poznatkov a prístupov k tomu, čo deťom ponúkame. Dni počas pobytu sú vyplnené mnohými hrami, programom, ale hlavne ľuďmi, ktorí spôsobia to, že vaše dieťa nebude chcieť odísť a bude vám doma ešte dlho rozprávať zážitky z tábora.

A preto, ak ešte nie ste úplne rozhodnutí, prosím pozrite si našu ponuku turnusov na tento rok a v prípade akýchkoľvek otázok budeme radi, ak sa na nás obrátite. Tak neváhajte a pridajte sa k nám!

Tiež by sa Vám mohlo páčiť...