Komunikácia s dieťaťom na tábore

Napísal: Monika Vadkertiová

Náčelníčka Indiánskeho tábora. Človek s obrovským srdiečkom, do ktorého sa okrem všetkých indiánov zmestia aj kone, zvieratká a všetko čo robí tento svet krásnym. Monika je naša veľká táborová mama, ktorá inak hravo zvláda aj office.

Zverejnené: 17. júna 2020

Komunikácia s dieťaťom na tábore

Čaká nás leto plné zábavy, a či už má Vaše dieťa 6 alebo 16 rokov, zážitky ho u nás neminú. Avšak hlavne u menších detí si treba uvedomiť, že v ich živote sa jedná o nemalý krok. Stráviť niekoľko dní mimo domova bez rodičov môže zo začiatku v mnohých deťoch, ale aj rodičoch, vyvolať stres, či pochybnosti. Tieto pocity sú však prirodzené a deti sa v kolektíve dokážu rýchlo adaptovať. Komunikácia s nimi je dôležitým faktorom príjemného prežitia táborového zážitku. Od nej závisí, ako rýchlo a či vôbec sa dieťa so smútkom za domovom vyrovná. Sme si istí, že práve Vy poznáte Vaše dieťa najlepšie a viete, čo je preň dobré. Dovoľte mi však zhrnúť skúsenosti hlavnej vedúcej do tohto článku a prispieť tak k čo najlepšiemu táborovému zážitku pre Vaše deti.

Komunikácia s dieťaťom začína už pred nástupom do tábora. Ideálne je, keď sú deti súčasťou výberu tábora a charakter tábora súvisí s ich záujmami. Je dobré deti pripraviť na to, kam pôjdu, napríklad ukázať im našu webovú stránku, či fotky. Taktiež deťom treba ozrejmiť, ako dlho v tábore budú. Pozitívna motivácia je veľmi dôležitá. A preto všetky informácie treba podávať v tomto duchu, ako napríklad: „ Pred tebou je 11 dní zábavy na tábore, kde si nájdeš nových kamarátov a naučíš sa kopec nových vecí.“ Deti na Vašu rétoriku pozorne reagujú a vnímajú atmosféru. Preto v prípade, že máte pochybnosti, či vydržia toľko času bez Vás, nepýtajte sa ich na to, lebo začnú mať pochybnosti aj oni sami.

Počas tábora je najkritickejšia prvá noc a prvé dni. Preto neodporúčame hneď prvý deň dieťaťu volať. Často sa stáva, že sa nám konečne podarí vtiahnuť deti do táborového života, ale jeden telefonát s rodičmi ich vzápätí dokáže rozhádzať a rozcitlivieť. Dobrým komunikačným prostriedkom je naša táborová pošta, ktorú nám pošlete ako mail a my ju deťom doručíme. Budú mať istotu, že na nich myslíte, a komunikácia skrz táborovú poštu ich zároveň posilní v táborovom cítení, budú mať istotu, že Vám môžu tiež kedykoľvek napísať. Táborové dianie môžete sledovať na našich facebookových stránkach, kde uvidíte vaše deti na fotografiách a videách, ktoré sa snažíme pridávať čo najčastejšie.

Chápeme však, že chcete Vaše dieťa priamo počuť. Preto máme k dispozícii táborový telefón. Opäť je však pri tejto komunikácii dôležité držať sa pozitívnych otázok. Pretože ak sa budete detí pýtať otázky typu: „ Je ti zima? Si hladný? Je ti smutno?“, tak aj odpovede budú automaticky v tomto duchu ako ste nastavili otázku. Neprenášajte preto svoje obavy na deti, ale radšej sa o nich porozprávajte s vedúcim. Pozitívne vedený rozhovor, ako napríklad otázky na zážitky či nových kamarátov, deti motivuje a tak si tábor dokážu lepšie vychutnať. Zároveň myslite na to, že každý telefonát deti aj vedúcich vytrhne z rozprávkového sveta, ktorý prežívajú. Pri počte detí, ktoré na tábore máme, by každodenné a dlhé telefonáty zamestnali jedného vedúceho na celý deň na úkor energie a času, ktorý venuje deťom. Preto Vám ďakujeme, že počet a dĺžku telefonátov obmedzujete na nevyhnutné prípady a čas večere (19:00), kedy sme všetci spolu v jedálni. V prípade akýchkoľvek problémov Vás samozrejme kontaktuje priamo skúsený táborový personál a konzultuje situáciu s Vami. Takisto sa neváhajte v prípade obáv obrátiť na nás, vedúcich a takisto viesť deti k tomu, aby sa so svojím prežívaním zdôverili vedúcemu, ktorý je nablízku a dokáže vyriešiť jeho problémy.

Veríme, že pobyt na našich táboroch si Vaše ratolesti naplno užijú aj vďaka tomu, že sú vždy v rukách skúsených táborových vedúcich, ktorí dokázali vyriešiť už nejednu slzičku zo smútku za domovom, či strachu z neznámeho. A za nás nech hovorí množstvo detí, ktoré sa k nám každoročne vracajú.

Ďakujeme za dôveru, ktorú do nás vkladáte.

 

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Tábor na splátky aj po tábore!

Tábor na splátky aj po tábore!

Tábor už od 60 Eur - na splátky. Užite si ešte poriadne prázdniny a zažite super letnú zábavu! Mnohí rodičia toto leto...