fbpx

Tri dôvody prečo sú chatky najlepšie?

Napísal: Milan Straka

Zverejnené: 19. októbra 2023

Bungalovy, haciendy, šaletky a chatky!

Mnoho učiteľov, ktorí organizujú školy v prírode, alebo lyžiarske kurzy majú na prvýkrát obavy z toho, aké to asi bude s “deckami“ v chatkách. Na prvé počutie nám povedia: “Chatky nechceme!”

Učiteľská kontrola

Predstavte si dieťa prvého stupňa v hoteli na druhom, treťom, niekedy štvrtom poschodí na izbe so spolužiakmi. Ak sú za jednými dverami, znamená to, že záchody sú na chodbe… Ak majú záchody na izbe, je to bunka a to znamená, že sú sami zatvorené za dvomi dverami niekoľko poschodí ďaleko. To nie sú veľmi pod kontrolou…

Učitelia, alebo vedúci, sú väčšinou ubytovaní v učiteľskom apartmáne a sú od tej izby vzdialení na niekoľko poschodí. Máloktorí učitelia sa rozdelia tak, aby boli ubytovaní medzi deťmi.

Najviac nežiadúcich aktivít ako šikana, hádky, robenie neporiadku, ničenie interiéru, alebo dokonca úrazy sa stávajú počas prestojov v programe, cez odpočinok a podobne, keď sú deti “na izbe” a učitelia potrebujú chvíľu pre seba.

Ak sa čokoľvek stane, veľakrát sa to učitelia ani nedozvedia. A ak je potrebná pomoc, vyzerá to tak, že deti bežia po chodbe a schodoch a kričia na pani učiteľku.

Nedá sa to inak, lebo nie je možné, aby na každej izbe, alebo bunke bol prítomný pedagóg, alebo interkom.

U nás na chatkách to funguje nasledovne. 

V chatke je 5 až 7 detí a jeden animátor na ŠVP. V chatke sú na poschodí dve dvojky izby a zvyšné postele sú na prízemí, kde je aj sociálne zariadenie a spoločný priestor pre všetkých. Gro táborového života sa odohráva dole a deti sú vlastne spolu, prípadne s vedúcim, ktorý je tam ubytovaný.

Na každej chatke môže byť k dispozícii malá vysielačka, pre jednoduchšiu komunikáciu pedagógov, animátorov, ale aj detí. V prípade potreby si dajú vedieť – ak by sa jednalo o zdravotný problém, alebo akúkoľvek situáciu počas pobytu. Veľakrát však vysielačky ani netreba, lebo všetci majú mobily. Určia si, kto má zodpovednosť za ktorú chatku. Takto odpadne hlavnému vedúcemu veľa starostí. V podstate sa len prejde areálom a všetko má pod kontrolou.

Priestor medzi chatkami je monitorovaný kamerami, ku ktorým môžu dostať pedagógovia prístup, takže večer pred spaním si pozrú kamery, pípnu si vysielačkami na dobrú noc a tábor, alebo ŠvP/LV je v poriadku! 

Žiadne behanie po poschodiach, otváranie dvojitých dverí, zhasínanie, striehnutie na chodbe a podobne…

Spoločný život a atmosféra

Na chatke sa vytvára skupina podľa pohlavia a veku. Deti majú pocit spolupatričnosti a tým, že ich je viac a reprezentujú “oddiel, alebo chatku č.#”, kde majú svojho vedúceho/animátora vzniká aj pocit družiny a bezpečia. Deti si sami zabehnú systém fungovania, a vzniká “táborový život” na chatke. 

Vznikajú interakcie a zážitky už len zo samotného spolunažívania a v tomto sú chatky nenahraditeľné. Sú to dočasné domovy plné zábavy, vtipných hlášok, slangu a pocitu dobrodružstva.

Aj v prípade, že sa jedná o ŠVP/LV sú deti na chatke v bezpečí a poľahky sa vedia spojiť s pedagógmi prostredníctvom telefónu.

Tradícia a program

Keď si dáte do googlu vyhľadať slová “camp”, alebo “tábor”, takmer v každom logu táborov z celého sveta nájdete siluetu stanu, alebo malej chatky. Od nepamäti sa skupinový pobyt v prírode organizoval v malých stanoch, podsadách – napríklad skauti, alebo v chatkách rôznych štýlov. Tie najlepšie detské tábory na svete sú v chatkách, pretože je to ideálny spôsob rozdelenia kolektívu podľa pohlavia a veku a najlepšia forma kontroly väčšej skupiny.

Program tábora, alebo školy v prírode zároveň využíva rozdelenie účastníkov takýmto spôsobom. Toto rozdelenie do menších skupín pôsobí na prežívanie osadenstva chatiek “svojho príbehu”. Pobyt na chatke deťom zároveň dáva zodpovednosť za skupinu a vychováva ich tak k zodpovednosti.

To čo na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchšie riešenie – zamknúť celú skupinu do poschodovej budovy a mať všetko “pod kontrolou” nakoniec nemusí byť jednoduchšie, lepšie ani bezpečnejšie.

Na lyžiarskom výcviku si vždy dohodneme, kto má na starosti ktorú chatku, a pokiaľ si objednávate ŠvP s animačným programom, animátori bývajú s deťmi. Chatky sú zábavné a sú to najlepšie čo môžete svojim žiakom na školskom podujatí dať. 

Pani učiteľky sa boja hlavne “kontroly nad situáciou”.  My čo organizujeme pobyty pre deti, ale vieme, že chatky sú tá najväčšia pecka, sú bezpečnejšie ako hotel a deti ich milujú.  

A práve preto sme Vám radi priblížili TRI dôležité body, prečo sú chatky lepším zážitkom z pobytu ako hotel. 

 

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…