fbpx

Denný vs. prespávací tábor - plusy a mínusy

Napísal: Lukas Valla

Som náčelníkom prvého a šiesteho turnusu NPDL. Zároveň pôsobím ako zdravotník na ostatných turnusoch. Starám sa o facebook a instagram fanpage indiánov a CK. Pôsobím ako hlavný vedúci na lyžiarskych táboroch, táboroch mimo leta a spolupracujem pri výchove nových vedúcich.

Zverejnené: 28. februára 2024

V dnešnom blogu sme sa rozhodli pre vás pripraviť niekoľko dôvodov, prečo si myslíme, že prespávací tábor je lepší ako denný tábor. Nechceme však len kritizovať, a preto sme si pre Vás pripravili aj výhody, ktoré prináša denný tábor oproti prespávaciemu a naopak. 

Na začiatok by bolo vhodné povedať si, čo je denný tábor a čo myslíme pod pojmom prespávací tábor. Denné tábory nájdete v každom druhom meste. Organizujú ho rôzne občianske združenia, ale aj cirkevné spolky a niektoré cestovky. Myšlienkou denného tábora je, že ráno príde dieťa do tábora, dostane obed a večer odchádza domov. Čiže rodič môže ísť v kľude do roboty ráno a po práci vyzdvihne dieťa a idú domov. Dieťa má zároveň postarané o program, dostane obedík a strávi čas s rovesníkmi. Prespávací tábor je na rozdiel od denného tábora spojený s programom na 24 hodín. Väčšinou je na 7 dní a dieťa dostáva kompletnú starostlivosť v podobe celodennej stravy, ubytovania a programu. Narozdiel od denných táborov, v prespávacom tábore dieťa nie je v kontakte s rodičom každý deň, ale komunikujú spolu iba cez telefón alebo táborovú poštu.

Teraz si porovnajme tie najdôležitejšie rozdiely, z ktorých vychádzajú aj výhody a nevýhody.

Cena - áno, v dnešnej dobe je cena významným faktorom výberu tábora. Priemerná cena denného tábora sa pohybuje od 50 eur do 200 eur za 5 dní. Zatiaľ čo cena pobytových 7 dňových táborov môže začínať na 164 eur, ako v prípade nášho tábora v Lomnistej, ale môže sa vyšplhať až na 350 eur, ako v prípade niektorých konkurenčných táborov. Avšak, keď si zoberiete, že v cene pobytového tábora máte zarátanú stravu, ubytovanie a program, tak sa cena nezdá až tak vysoká.

Prvý tábor - veľa sa stretávame s názorom, že prvý tábor v živote dieťaťa by mal byť denný, aby dieťa bolo v noci doma. My si však myslíme, že nie. Prespávací tábor učí deti samostatnosti a skúsení vedúci vedia spraviť kvalitný program, pri ktorom dieťa zabudne aj na smútok za domovom. Cielene sme preto pripravili tábor Camp Natur, ktorý je pre deti od 5 rokov a je ideálnym prvým táborom pre každé dieťa.

Komfort pre rodiča aj dieťa - dôležitý fakt, na ktorý netreba zabúdať. Denný tábor prináša výhodu zachovania rutiny, ktorá je zabehnutá cez školský rok. To znamená, že ráno vstanem, umyjem sa, oblečiem sa a idem s mamou do tábora a keď tábor skončí, mama pre mňa príde a vyrážame domov. Prespávací tábor na druhú stranu prináša výhodu väčšieho komfortu. Skrátka v nedeľu zaveziem dieťa do tábora, počas pobytu mu napíšem poštu, alebo zavolám, pozriem fotky na facebooku, ale nemusím sa o nič starať až do jeho príchodu. 

Čas s rovesníkmi - toto je fakt, ktorý nahráva aj dennému aj prespávaciemu táboru. Avšak prespávacie tábory prinášajú jeden úžasný zážitok, ktorý denné nie. Nezabudnuteľné večery s kamarátmi. Nezáleží na tom, či je to v teepee, chatke alebo hotelovej izba, skrátka ten úžasný pocit, keď si dieťa ľahne do postele a môže sa rozprávať s kamarátmi o tom, čo zažili a čo ešte len zažijú, je nenahraditeľný. 

Bohatší program - nie je prekvapením, že pri celodennom programe sa toho dá viac stihnúť. Prespávacie tábory ponúkajú príležitosť zažiť úžasný večerný program, ale aj skvelé a zábavné večerné hry. Možno tu prichádza otázka ako je to s nočnými hrami? Samozrejme nočné hry patria k prespávacím táborom, avšak naše nočné hry nie sú o tom, aby sme deti vystrašili, ale skôr o tom, aby sa deti zabavili a vedeli sa orientovať aj v tme. 

Pozorovanie hviezd - posledný bod je mojou srdcovkou. Denné tábory sú super, ale nikdy na nich nezažijete ten úžasný pocit, keď si ľahnete na lúku s kamarátmi a spoločne pozorujete hviezdy. V indiánskom tábore môžete zažiť aj aktivitku HVIEZDOTÚLKY pri ktorej vám naša úžasná vedúca Lucka povie všetko o hviezdnej oblohe nad nami aj s nezabudnuteľnými príbehmi.

Na záver treba povedať, že ja som osobne zástanca prespávacích táborov už od 5 rokov. Prečo? Dieťa sa už v tomto ranom veku naučí samostatnosti, spoločenskej interakcii a zároveň to je jedinečný priestor pre jeho rozvoj. Nesnažím sa vôbec povedať, že by denné tábory boli zlé, avšak ten pravý táborový zážitok nájdete len v prespávacom tábore. U nás sme pre vás pripravili aj GARANCIU SPOKOJNOSTI, to znamená, že keď sa vášmu dieťaťu u nás nebude páčiť máte možnosť ho do troch dní zobrať domov a my vám vrátime 84% z pôvodnej ceny z hodnoty tábora.  Pozrite si celú našu ponuku prespávacích táborov a ja verím, že si nájdete ideálny tábor presne pre vaše dieťa. 

P.s. Ak hľadáte prvý prespávací tábor, určite odporúčam Camp Natur 😉

Tiež by sa Vám mohlo páčiť...